Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Käte ja jalgade külmetamine

  Ainevahetus
  Käte ja jalgade külmetamine on talvel tavaline, kuid mõned inimesed tunnevad külma aasta ringi, mis võib viidata keha kohanemishäirele erinevate stressitegurite suhtes või teatud autoimmuunhaigustele ning ainevahetushäiretele.
  Kui sul on aneemia (kehvveresus), B12-vitamiini vaegus, äge või krooniline stress, kilpnäärme alatalitlus, muudab sinu keha jalgade ja käte temperatuuri reguleerimise viisi.

  Käte ja jalgade külmetamise võimalikud põhjused on järgmised.

  Stress

  Kui oled stressis, suunab sinu adrenaliini ja kortisooli mõju all keha vere siseelundite suunas, võttes verevoolu jäsemete pindmistes kudedes väiksemaks, mis toob kaasa jäsemete temperatuuri vähenemise. Sellel mehhanismil on oluline põhjus – ohu korral suunatakse verd eeskätt elunditesse, mis vastutavad reageerimise eest situatsioonides “võitle-või-põgene” – südamesse, kopsudesse, peaajju ja lihastesse, samuti ohtlikus situatsioonis trauma korral, kui jäsemetes on vähem verd, tõenäoliselt kaotad sa seda vähem võrreldes sellega, kui jäsemed oleksid soojad ja verd täis.

  LAHENDUS

  Stressi taseme vähendamiseks võid mediteerida, teha lõõgastusharjutusi või kasutades diafragmahingamist, rahustavat hingamist, lugedes sissehingamisel 4-ni ja väljahingamisel 8-ni, minna sooja duši alla või ka miks mitte magama.

  Külmad temperatuurid

  Kui väljas on külm, tõmbuvad käte ja jalgade veresooned kokku ja vereringe nendes piirkondades nõrgeneb. Külma temperatuuriga kokkupuude võib lisaks põhjustada külmakahjustusi, mis võivad sageli tekkida ninal, põskedel, sõrmedel, varvastel ja lõual. See võib piirduda pöörduva nahatuimusega, kuid raskematel juhtumitel võivad tekkida tõsised pehmete kudede kahjustused ja inimene võib vajada operatsiooni hävitunud kudede eemaldamiseks.

  Aeglane ainevahetus ja ravimid

  Aeglase metabolismi kiirusega inimestel võivad käed ja jalad olla külmemad võrreldes nendega, kellel on ainevahetus normaalne. Metabolismi aeglustumine võib tekkida näiteks kilpnäärme alatalitluse korral. Lisaks võivad mõningad ravimid, nagu näiteks beetablokaatorid (metoprolool, bisoprolool, propranolool, nebivolool) soodustada vereringe halvenemist kätes ja jalgades...

  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2022/12/28/kate-ja-jalgade-kulmetamise-voimalikud-pohjused-ja-lahendused
  Made on
  Tilda