Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Haigusejärgne juuste väljalangemine

  Muu
  Enamik COVID-19 põdevatest inimestest paraneb mõne nädala jooksul, aga mõnel esineb mitmesuguseid sümptomeid ja tervisehäireid veel kuid pärast läbipõdemist. Üks sümptom, mis võib raskemale haigestumisele järgneda, on juuste väljalangemine või alopeetsia.

  COVID-19 infektsioonist tingitud kõrge stress ja põletikulised muutused võivad põhjustada juuste väljalangemist. Tavaliselt võib inimene seda märgata kaks kuni kolm kuud pärast COVID-19 nakatumist, mis on üldiselt tüüpiline ajavahemik juuste väljalangemisel pärast palavikuga kulgenud viiruslikku, bakteriaalset haigust või muud raskemat tervisehäiret.

  Ameerika Dermatoloogide Assotsiatsiooni andmetel suurenes juuste väljalangemise probleemiga pöörduvate patsientide arv alates 2019.a. lõpust ca 400% võrra võrreldes eelmiste perioodidega. 2021. aasta jaanuaris avaldatud uuringus vaadeldi ligi 1700 COVID-i haigestumise järel haiglast välja kirjutatud inimest ja leiti, et 22% neist on esinenud juuste väljalangemist kuue kuu jooksul pärast muude sümptomite taandumist. Utah Ülikooli teadlaste andmete kohaselt võib juuste väljalangemist esineda kuni 54% inimestest, kes on COVID-19 läbi põdenud.

  Miks juuksed välja langevad?

  50–100 juuksekarva väljalangemine päevas on normaalne. Tavaliselt arvatakse, et juuste väljalangemine lõpeb ja nende kasv hakkab taastuma kuue kuni üheksa kuu jooksul.

  Terve peanaha puhul nimetatakse umbes 85% juustest "anageeniks" või aktiivselt kasvavaks, see faas kestab 2 kuni 6 aastat. Veel 15% on tavaliselt "telogeensed", mis tähendab, et need on “puhkavad” juuksed, see faas kestab 3–5 nädalat, kuni anageenfaas taastub. Mõned juuksed võivad olla ka “katageensed”, mis on sisuliselt seisund nende kahe vahel.

  Juuksefolliikulites kasvavad anageensed juuksed tavaliselt peaaegu neli aastat, seejärel “puhkavad”. “Puhkavate” telogeensete juuste all hakkab kasvama uus anageenne juuksekarv ja ajab “vanu” välja.

  On teada, et erinevat tüüpi äge või krooniline stress, ravimid, hormonaalsed haigused, suured operatsioonid, palavikuga seotud haigused ja toitumisvaegused võivad põhjustada ca 70% anageenfaasis olevate juuste üleminekut telogeenfaasi (“puhkefaasi”), põhjustades juuste väljalangemist mõne kuu jooksul kammimisel või pea pesemisel. Kuna see on lihtsalt tavaline “kiirenenud” juuste kasvu tsükkel, hakkavad need juuksed tavaliselt varsti pärast kahjuliku teguri mõju möödumist uuesti kasvama.

  Sellist tüüpi juuste väljalangemist nimetatakse ametlikult Telogen effluvium (TE), ehk telogeen-juusteväljalange.

  Äge TE on juuste väljalangemine, mis tekib tavaliselt 3 kuud pärast juuste väljalangemist põhjustanud sündmust ja kestab kuni 6 kuud, aga krooniline TE kestab kauem kui 6 kuud.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt:
  https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2022/10/14/miks-parast-haigust-juuksed-valja-langevad
  Made on
  Tilda