Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Podagra

  Muu
  Podagra on liigesepõletik, mille puhul tekivad liigeste sees ja ümber väikesed kusihappekristallid, mis põhjustavad tugevaid valuhooge ja turset. Podagrasse haigestuvad peamiselt üle 30-aastased ülekaalulised mehed, harvemini naised pärast menopausi.

  Podagra sümptomid

  Podagra võib haarata erinevaid liigeseid, kuid tavaliselt kannatavad varbad, labajala- ja hüppeliigesed, põlveliigesed ja sõrmed.

  Sümptomid on:

  ● tugev valu ühes või mitmes liigeses

  ● nahk liigese kohal punetab, kuumab ja muutub väga hellaks, nii et iga puudutus, näiteks soki jalga panemine või kahjustatud liigese piirkonna naha vastu voodilina hõõrumine põhjustab väljakannatamatut valu

  ● kahjustatud liigese piirkonna tursumine

  “Klassikaline” esmane podagra avaldumine väljendub suurvarba liigese põletikuna, mis tekib samal öösel või 1-2 päeva pärast alkoholi tarvitamist ja liigsöömist. Samas võivad esmane ja järgmised ägenemishood tekkida sõltumata alkoholi tarvitamisest.

  Sümptomid arenevad kiiresti, vaid mõne tunni jooksul, ja kestavad tavaliselt 3 kuni 10 päeva. Selle aja möödudes peaks valu tavaliselt taanduma ja liigese liikuvus paranema. Kahjuks tekib aga aasta jooksul pärast esmast atakki suure tõenäosusega veel üks või mitu podagra ägenemist.

  Podagra tekkimist soodustavad tegurid

  ● rasvumine

  ● kõrge vererõhk

  ● diabeet

  ● podagra lähisuguvõsas

  ● kroonilised neeruhaigused

  ● psoriaas

  ● artroos (liigeste kulumine)

  ● kõrge kolesteroolitase veres

  ● kusihappe tõusu veres soodustava toidu tarbimine - näiteks veiseliha, lambaliha, sealiha, rups (maks, neerud, süda), sült, mereannid

  ● alkoholi (sh õlle või kangema alkoholi) liigtarvitamine

  ● mõned ravimid - näiteks diureetikumid (ravimid vee välja ajamiseks organismist), mõned ravimid kõrgvererõhutõve raviks (b-blokaatorid, AKE inhibiitorid), tsüklosporiin (kasutatakse psoriaasi raviks)

  ● suhkrurikaste karastusjookide ja mahlade joomine

  On täheldatud, et veini mõju podagra ägenemisele on tagasihoidlikum kui õlle või kangete alkoholijookide oma, seega tähtpäeval on pigem soovituslik võtta veini - kuid tuleb siiski meeles pidada, et alkohol ei ole kunagi hea.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2020/12/15/podagra
  Made on
  Tilda