Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Sapipõie haigused

  Muu
  Sapipõis on pirnikujuline elund, mis kinnitub paremal ülakõhus maksa alapinna külge. Sapipõie funktsioon on maksas toodetud sapi hoidmine ja kontsentreerimine. Sapp aitab kaasa rasva seedimisele ja vabaneb sapipõiest vastusena söödud toidule (eriti rasvadele) peensoole ülaossa.

  Kõige levinumad sapiteede ja sapipõie haigused on:

  ●Äge ja krooniline koletsüstiit (sapipõie põletik)

  ●Sapikivid

  ●Krooniline akalkuloosne (ehk ilma kivideta) sapipõie haigus, mille puhul on häiritud selle regulaarsed ja koordineeritud kokkutõmbumised

  ●Sapipõie abstsess

  ●Sapipõie kaasasündinud väärareng

  ●Skleroseeriv kolangiit (aeglaselt kulgev sapiteede põletik, mis viib nende sidekoestumiseni)

  ●Sapipõie ja sapiteede kasvajad

  Põhjused

  Koletsüstiidi ehk sapipõiepõletiku põhjuseks on tavaliselt sapi väljumise häire, kui sapp erinevatel põhjustel koguneb sapipõide kauemaks ajaks, kui see seal olema peaks. Tavaliselt tekib see selle tõttu, et sapi tahked osakesed või kivid blokeerivad sapi äravoolu läbi sapijuha peensoolde. See põhjustab sapipõie sisemise rõhu tõusu, põie seinte ärritust, tursumist ja põletikku.

  Muud koletsüstiidi põhjused on: bakteriaalne infektsioon sapiteedes, kõhunäärme või maksa kasvajad, sapipõie verevarustuse häire (näiteks tõsisema diabeedi puhul), sapi sademe kogunemine (mis on eriti tüüpiline rasedatel ja inimestel, kes on kiiresti kaotanud kehakaalu).

  Sapikive põhjustab sapi kivistumine - tavaliselt siis, kui sapp sisaldab liigselt kolesterooli, sapisoolasid või bilirubiini. Kui kivi paikneb sapipõies, nimetatakse seda seisundit sapikivitõveks, kui kivi asub sapiteedes, seda nimetatakse koledohholitiaasiks.

  Riskifaktorid

  ●Rasvumine

  ●Naissuguhormoonid (on teada, et rasedus, hormoonasendusravi või rasestumisvastaste tablettide kasutamine suurendab kolesteroolitaset sapis ja vähendab sapipõie liikumist, mis soodustab sapikivide teket)

  ●Naissugu

  ●Vanus. Eakatel inimestel tekivad pärast 60. eluaastat sapikivid sagedamini kui noortel inimestel.

  ●Kolesterooli langetav ravi. Ravimid, mis vähendavad kolesterooli sisaldust veres, võivad tegelikult suurendada kolesterooli taset sapis, mis omakorda suurendab sapikivide tekke riski

  ●Diabeet

  ●Kiire kaalulangus ja paastumine. Kiire kaalulanguse puhul suureneb kolesterooli kontsentratsioon sapis ning paastumine pärsib sapipõie liikumist, mis soodustab kolesterooli liigset kontsentreerumist ja sapikivide teket.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2021/02/23/sapipoie-haigused
  Made on
  Tilda