Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Miks tekivad süljenäärme-, kuse- ja sapikivid?

  Muu
  Kivid või lubikolded võivad tekkida mitte ainult sapipõies, neerudes või süljenäärmetes, aga ka eesnäärmes (lubikolded), kusepõies, kõhunäärmes ja soolestikus (besoaarid). Üsna levinud on sapikivid, kusekivid ja süljenäärmekivid.

  Sapikivitõbi: tekke põhjused ja riskitegurid

  Kolelitiaas ehk sapikivitõbi tekib umbes 10–20%-l läänepoolsete maade elanikel. Haiguse esinemissagedus on kasvutendentsiga, mida soodustab rasvumine ja kehaline passiivsus. Teised riskitegurid on naissugu, kõrge vanus, rasedus, teatud etniline taust, perekondlik eelsoodumus.

  Sapikivid koosnevad orgaanilistest ühenditest, kõige levinumad on kolesteroolikivid ja harvemad bilirubiinikivid.

  Kolesteroolikivid tekivad siis, kui sapipõis ei tühjene nii, nagu peaks (ehk selle liigutused ei ole koordineeritud või on liiga aeglased), kui sapp sisaldab liiga palju kolesterooli või bilirubiini või kui see ei sisalda piisavalt sapisoolasid. Näiteks, naistel võib olla raseduse, hormoonasendusravi või rasestumisvastaste pillide tõttu tavalisest kõrgem östrogeenide tase, mis tõstab kolesterooli taset sapis ja aeglustab sapipõie liikumist.

  Inimestel, kelle dieet on kiudainetevaene, transrasvade- ja suhkrurikas, on samuti aeglustunud sapipõie motoorika.

  Sapikivitõve sümptomid ja diagnoosimine

  Sapikivitõbi võib väljenduda valudega paremal roidekaare all kesk- ja ülakõhus, parema õla või abaluudevahelises piirkonnas, sageli pärast sööki, eriti pärast rammusama, rasvasema toidu söömist, kas alkoholiga või ilma (sageli tekib sapikoolik peo ajal või pärast grillitud, praetud või rasvase lihaga liialdamist). Valu võib olla tuim või terav, võib kaasneda iiveldus, oksendamine ja palaviku tõus.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2022/06/01/kui-kivid-kimbutavad-sapikivid-kusekivid-ja-suljenaarmekivid
  Made on
  Tilda