Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Lihasvalu ehk müalgia

  Muu
  Lihasvalu on seisund, mida iseloomustab valu, hellus, kangus või ebamugavustunne lihastes. Tavaliselt ei vaja ka müalgia nime all tuntud lihasvalu arstiabi ja taandub iseenesest, ent võib olla ka mõne muu terviseprobleemi sümptomiks. Lihasvalul võivad olla erinevad põhjused, alates ülekoormusest ja vigastustest kuni erinevate haiguste ning ravimite kõrvaltoimeteni.

  Ülekoormus ja stress

  Lihasvalu võib põhjustada lihase ülekoormus või vigastus. Ülekoormus tekib siis, kui lihas on liiga palju pingutatud või seda pingutatakse korraliku soojenduseta. Äärmisel juhul võib tekkida lihase rebend, mis on üks tõsisemaid ülekoormuse tagajärgi.

  Ka stress ja üldine pinge võivad põhjustada lihasvalu ja pingeid erinevates kehaosades. Levinud piirkonnad, kus inimesed kogevad stressi tõttu lihasvalu, on kael, õlad ja selg.

  Stressi ja pingega seotud lihasvalu ravimiseks on oluline osata stressiga toime tulla. Stressi juhtimiseks kasutatakse erinevaid strateegiaid.

  DOMS ehk lihaste hilinenud valulikkus

  Kui oled kunagi pärast pikemat pausi teinud intensiivset trenni või proovisid lihtsalt esimest korda jõusaalis treeninguid, siis võib eeldada, et järgmistel päevadel tunned suure tõenäosusega erinevates kohtades valu. Seda valutüüpi nimetatakse lihaste hilinenud valulikkuseks ehk DOMSiks (Delayed Onset Muscle Soreness)

  Erinevalt ägedast lihasvalust, mis algab füüsilise koormuse ajal, algab DOMS tavaliselt 12–24 tundi pärast treeningut, kusjuures suurim valu on tunda üks kuni kolm päeva hiljem.

  Uuringud näitavad, et DOMS-i põhjustab lihaste ja ümbritsevate sidekudede mikroskoopiline kahjustus, mis põhjustab põletikku ning vedelike ja elektrolüütide nihkeid. Kui keha hakkab kahjustusi parandama, hakkab tunda andma valu. Lihasvalu on eriti levinud pärast treeningut, millega keha pole harjunud.

  Nakkushaigused, põletik, ravimid

  Lihasvalu võivad põhjustada erinevad nakkushaigused, nagu näiteks gripp, puukborrelioos, puukentsefaliit ja COVID-19. Kuna tegemist on üldise põletikulise reaktsioonina, mis hõlmab kogu keha, kannatavad ka selles protsessis lihased.

  Müalgia põhjustajateks on ka erinevat tüüpi kroonilised valu- ja põletikusündroomid, sh võimaliku autoimmuunse komponendiga, mis haaravad lihaseid: fibromüalgia, reumaatiline polümüalgia, polümüosiit.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt:
  https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2023/02/13/lihasvalu-ehk-mualgia-pohjused-ja-ravi

  Made on
  Tilda