Vagusnärvi normaalne toimimine on inimkeha optimaalse tervise jaoks hädavajalik.

Uued uuringud näitavad, et selle töö võib paljude krooniliste haiguste korral häirida. Siiski on palju tegureid, mis stimuleerimisel võivad vagaalset toonust tõsta ja tervist parandada.

Millist mõju avaldab vagusnärv kehale?

Hüperaktiivse närvisüsteemi normaliseerimine

Valu vähendamine
Testosterooni vabanemine

STH (kasvuhormooni) tootmine

Paratüreoidhormooni stimuleerimine

Vasoaktiivse soolepeptiidi (VIP) vabanemine

Kui teie eesmärk on stimuleerida vagusnärvi, et parandada teie meeleolu või äärmusliku stressiga seotud probleeme, sealhulgas paanikahäireid või ärevust, on oluline rääkida oma arstiga, eriti stressist, kui see mõjutab oluliselt teie igapäevaelu.

Millised hormoonid stimuleerivad vaguse närvi?
 • Serotoniin on võimeline aktiveerima vaguse närvi erinevate retseptorite kaudu: 5-HT1A, 5-HT2, 5-HT3, 5-HT4, 5-HT6.
 • Oksütotsiin võib suurendada vaguse närvi aktiivsust ajust soolestikku (ajus ja suukaudselt manustatuna), mis kutsub esile lõõgastumise ja vähendab söögiisu.
 • Oreksiin stimuleerib vaguse närvi ajus, kõhunäärmes ja maksas, kus see on seotud glükoositaluvuse või insuliinitundlikkuse suurendamisega.
 • Greliin suurendab kasvuhormooni taset ja nälga, stimuleerides vaguse närvisignaali ajust soolestikku.
 • Leptiin võib vagusnärvi aktiveerides tekitada küllastustunde.
 • Kortikotropiini vabastav hormoon, millel on vagusnärvi stimuleeriv toime, pärsib selle toimet ja suurendab südame löögisagedust.

Millised muud meetodid võivad vagusnärvi tööd mõjutada?

Külm kokkupuude

Uuringute kohaselt väheneb keha kohandumisel madalate temperatuuridega võitlemise või põgenemise süsteem (sümpaatilise närvisüsteemi toime) ning puhke- ja seedimise süsteem (parasümpaatilise närvisüsteemi toime) paraneb, mida vahendab vagusnärv.


Ei soovitata südame-veresoonkonna haigustega inimestele. Vajalik on arsti konsultatsioon.

Jooga

Uuringud osutavad seosele jooga ning vagusnärvi suurenenud aktiivsuse ja parasümpaatilise süsteemi vahel üldiselt, mis parandab meeleolu, vähendab ärevust ja säilitab normaalse füüsilise tervise.

Laulmine

Laulmine, sealhulgas energiline ja koorilaul, stimuleerib vagusnärvi, pingutades kurgu tagaosa lihaseid, mis aitab keha lõdvestada. Laulmine suurendab ka südame löögisageduse muutlikkust, mis väljendub suurenenud vastupidavuses stressile, suurenenud aktiivsuses puhkeolekus ja seedimises.

Meditatsioon

Uuringud näitavad, et vähemalt kolme tüüpi meditatsioon võib kaudselt stimuleerida vagusnärvi, mis suurendab südame löögisageduse muutlikkust, alandab pulssi ja vererõhku, parandab meeleolu ja soodustab lõõgastumist. Selle põhjuseks on teadlik sügav hingamine ja positiivsed mõtted, mis kaasnevad mõtisklevate praktikatega.

Naer

Naer võib stimuleerida vagusnärvi ja omada muid tervisega seotud eeliseid, kuid harvadel juhtudel võib vagusnärvi ülestimulatsioon viia minestamiseni.

Naer suurendab ka beeta-endorfiinide ja lämmastikoksiidi hulka, millel on kasulik mõju südame-veresoonkonna süsteemile.

Palve

Roosipärja ühe tsükli lugemine võtab aega ligikaudu 10 sekundit ja paneb seega lugejad hingama 10-sekundiliste intervallidega (kaasa arvatud sisse- ja väljahingamine), mis suurendab südame löögisageduse varieeruvust ja stimuleerib seetõttu vagusnärvi, alandades diastoolset vererõhku.

Probiootikumid

Uued tõendid viitavad soolestiku mikrobiota mõjule ajule. Soole närvisüsteem ühendub ajuga vagusnärvi kaudu.

Aju GABA retseptorid on seotud meeleoluga, nii et seos vaguse soolestiku stimulatsiooni ja suurenenud GABA aktiivsuse vahel lisab uusi tõendeid probiootikumide võimaliku tervisega seotud eeliste kohta.

Vahelduv paastumine

Vahelduv paastumine ja kalorite vähendamine suurendavad südame löögisageduse muutlikkust, mida peetakse vagaalse toonuse markeriks.

Vagusnärv võib kaasa aidata ainevahetuse vähenemisele paastu ajal. See tuvastab veresuhkru taseme languse ning soolestikust pärinevate mehaaniliste ja keemiliste ärritajate vähenemise, mis suurendab vagaalseid impulsse maksast ajju ja aeglustab ainevahetust.

Kiudainete tarbimine

GLP-1 on küllastushormoon, mis stimuleerib vaguse närviimpulsse ajju, aeglustades soolte liikumist ja tekitades pärast sööki täiskõhutunde.

Kuidas jooga ja meditatsioon võivad mõjutada südame tööd?

Lõõgastustehnikate ajal täheldatav sügav ja aeglane hingamine stimuleerib vagusnärvi.

Teie süda ja kael sisaldavad neuroneid retseptoritega, mida nimetatakse "baroretseptoriteks". Need spetsiaalsed neuronid tuvastavad vererõhku ja edastavad närvisignaali ajju. Kui inimesel on kõrge vererõhk, aktiveerib see signaal tema vagusnärvi, mis ühendub südamega, et alandada vererõhku ja pulssi. Tulemuseks on vähem võitle-või-põgene (sümpaatiline närvisüsteem) aktiveerimist ja rohkem puhata ja seedida (parasümpaatiline närvisüsteem).

Teave on võetud saidi artiklist https://health.selfdecode.com

Meie kliinikus soovitab arst lähtuvalt Teie soovidest ja tervislikust seisundist Teile sobivad vagusnärvi stimulatsiooni meetodid Teie enesetunde ja elukvaliteedi parandamiseks.

Pakume igale kliendile personaalset lähenemist ning esmaklassilist spetsialistide meeskonda

Meie meeskonnas on kogenud ja oma ala parimad spetsialistid, kelle sooviks on aidata igat klienti, lähtuvalt just tema soovidest, vajadustest ning kaebustest.

 • Arst
 • Dietoloog
 • Massöör
 • Psühholoog
 • Hüpnoterapeut
 • Coach

Enne või pärast hüpnoosi seanssi võite tulla põhjalikumale konsultatsioonile arstiga, kes aitab teil määrata eesmärgid ja leida neile optimaalse lahenduse.

Teekond terviseni algab siit.
© EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
    Клиника Профилактической медицины 2022
    Preventive Medicine Clinic 2022
Kontakt
info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
+37255651677

OÜ MediArte
Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
Reg.N 12709264
Swedbank EE272200221060543085
Tegevusluba L05498


Made on
Tilda