Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Kopsuklamüüdia

  Muu
  Kopsuklamüüdia (Chlamydia pneumoniae) on rakusisene bakter, millisesse nakatumine toimub hingamisteede kaudu. Enamik inimesi puutub kopsuklamüüdiaga kokku ühekordselt või korduvalt elu jooksul - statistika kohaselt on veres klamüüdia antikehade esinemissagedus 20-aastastel inimestel 50% ja 60–70-aastaste seas on 80%.

  Kuigi kopsuklamüüdia nakkus on valdavalt asümptomaatiline või kerge, võib see põhjustada ägedaid ülemiste ja alumiste hingamisteede põletikke, sh bronhiiti, farüngiiti, sinusiiti ja kopsupõletikku. Lisaks võib kopsuklamüüdia põhjustada kroonilist põletikku organismis ning üha rohkem uuringuid näitavad, et kopsuklamüüdia võib osaleda paljude põletikuliste haiguste tekkes - sealhulgas ateroskleroos, artriit, astma, kopsuvähk ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, Alzheimeri tõbi, hulgiskleroos.

  Kuidas kopsuklamüüdia levib?

  Kopsuklamüüdia levib köhimise või aevastamise teel ehk see on piisknakkus. Inimene haigestub siis, kui hingab sisse klamüüdia osakesi või siis, kui puudutab esemeid, kuhu sattus haige inimese sülje või ninaeritise osakesi - nt toidunõud, käepidemed, rätikud - ja siis puudutab oma suud, nina või silmi. Sellest piisab, et klamüüdia satuks limaskestale ja alustaks oma teekonda uue peremehe organismis.

  Enamik inimesi, kes veedavad lühikest aega koos kellegagi, kes põeb kopsuklamüüdiat, tavaliselt ei haigestu, kuid tihedamal ja sagedasemal kontaktil on haigestumise tõenäosus suurem. Pärast nakatumist sümptomid tekivad tavaliselt 3-4 nädalat pärast haigega kokkupuudet.

  Keda kopsuklamüüdia ohustab?

  Kopsuklamüüdia nakkusesse võivad haigestuda igas vanuses inimesed. Kõige sagedamini nakatuvad kooliealised lapsed ja noorukid, kes viibivad palju aega suurtes kollektiivides; taasnakatumine on rohkem levinud vanematel täiskasvanutel.

  Millised on kopsuklamüüdia sümptomid?

  Üldiselt on see kerge haigus, mis põhjustab kõige sagedamini ülemiste hingamisteede põletikke ja sümptomeid, millest levinumad on:

  ● Nohu ja ninakinnisus

  ● Väsimus

  ● Väike palavik

  ● Hääle kähedus või hääle kadu

  ● Kurguvalu ja -karedus

  ● Aeglaselt süvenev köha, mis võib kesta nädalaid või kuid

  ● Peavalu

  Kopsuklamüüdia võib põhjustada ka alumiste hingamisteede infektsioone nagu bronhiit ja kopsupõletik.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2020/11/23/kopsuklamuudia
  Made on
  Tilda