Click to order
Teie tellimus/Ваш заказ/Your order
Total: 
Payment method

Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
© EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
    Клиника Профилактической медицины 2022
    Preventive Medicine Clinic 2022
Kontakt
info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
+37255651677

OÜ MediArte
Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
Reg.N 12709264
Swedbank EE272200221060543085
Tegevusluba L05498


Blogi

Mida peaksid teadma kõhunäärmest?

Diabeet
Kõhunääre ehk pankreas on oluline seede- ja hormonaalsüsteemi elund, mille häired võivad tuua kaasa mitmeid tõsiseid haiguseid ja kaebusi. Kõhunääre (ehk pankreas) on oluline seede- ja hormonaalsüsteemi elund, mis täidab 2 funktsiooni: toodab seedimiseks vajalikke ensüüme (seda funktsiooni nimetatakse eksokriinseks) ja süsivesikute ainevahetuseks vajalikke hormoone (endokriinne funktsioon).

Eksokriinne funktsioon

Pankreas aitab seedida toitu, eriti valke. Pankrease mahlad sisaldavad ensüüme, mis aktiveeruvad alles siis, kui nad jõuavad kaksteistsõrmiksoolde. Selle eesmärk on takistada valke seedival ensüümil trüpsiinil kõhunääret ennast ära seedimast. Lisaks toodab kõhunääre amülaasi (süsivesikute lagundamiseks), lipaasi (rasvade lagundamiseks) ja naatriumvesinikkarbonaati, mis aitab neutraliseerida toidus sisalduvaid maohappeid, kui toit liigub maost edasi.

Endokriinne funktsioon

Pankreas toodab hormooni insuliini, mis aitab kontrollida veresuhkru taset. Insuliini toodab väike pankrease rakkude kogum, mida nimetatakse Langerhansi saarekesteks. Lisaks toodab pankreas hormooni glükagooni, mis samuti osaleb veresuhkru reguleerimises.

Millised sümptomid võivad tekkida kõhunäärme haiguste korral?

Nääre paikneb kesk- ja ülakõhus ning osaleb aktiivselt seedeprotsessides. Kõhunäärme haigestumine võib põhjustada erinevaid, ent kõige sagedamini seedimisega seotud kaebusi:

● valu ülakõhus

● naha ja silmade kollasust (ikterus)

● puhitust

● iiveldust

● oksendamist ja muid seedehäireid

● rasvast ja ebameeldiva lõhnaga väljaheidet, mis kleepub wc-poti seinte külge

● seljavalu

Pikaajalised kaebused viitavad pigem kroonilisele probleemile, seejuures ei saa välistada pahaloomulisi kasvajaid. Samas ei pruugi varajases staadiumis pahaloomuline kasvaja anda kuigi märkimisväärseid sümptomeid. ...
Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2022/03/11/kohunaare-ja-selle-haigused
Made on
Tilda