Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Pankreatiit ehk kõhunäärmepõletik

  Muu
  Pankreas ehk kõhunääre on nääre, mis paikneb ülakõhus mao taga. Pankreas täidab kaht erinevat funktsiooni:

  Eksokriinne funktsioon. Pankreas sisaldab eksokriinseid näärmeid, mis toodavad seedimiseks olulisi ensüüme - trüpsiin ja kümotrüpsiin valkude seedimiseks, amülaas süsivesikute seedimiseks ja lipaas rasvade lagundamiseks. Pankrease mahl seedeensüümidega eritub 12-sõrmiksoolde ja koos sapiga aitab kehal seedida rasvu, süsivesikuid ja valke

  Endokriinne funktsioon. Seda täidavad spetsiaalsed rakud (Langerhansi saared), mis toodavad hormoon insuliini, mis alandab veresuhkrut, ja glükagooni, mis tõstab veresuhkrut.

  Pankreatiit ehk kõhunäärme põletik tekib siis, kui seedeensüümid aktiveeruvad veel kõhunäärmes (selle asemel, et soolestikus aktiveeruda), ärritades kõhunäärmerakke ja põhjustades põletikku.

  Igal aastal haigestub arenenud riikides ägedasse pankreatiiti 13-45 inimest 100 000 elaniku kohta, kroonilisse pankreatiiti 5-12 inimest ja keskmine kroonilise pankreatiidi esinemissagedus on 50 juhtumit 100 000 elaniku kohta.

  Kõhunäärmepõletiku soodustavateks teguriteks on alkoholi liigtarvitamine, sapikivitõbi, teatud ravimid, kõrge triglütseriidide tase veres (mis võib rääkida ainevahetuse häirest, sh rasvumisest ja 2.tüüpi diabeedist), kõrge kaltsiumisisaldus veres, kõhuõõne operatsioonid, infektsioonid, kõhu vigastused, rasvumine. Ka geneetiline eelsoodumus või autoimmuunsed protsessid organismis võivad olla kõhunäärme põletiku põhjusteks.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2021/11/23/pankreatiit-ehk-kohunaarmepoletik
  Made on
  Tilda