Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Kuidas on seotud vaimne ja füüsiline tervis?

  Muu
  Vaimne ja füüsiline tervis on väga tihedalt seotud. Raske vaimuhaigusega inimestel on suurem oht haigestuda erinevatesse nö kehalistesse haigustesse ning krooniliste kehaliste probleemidega inimesed kogevad depressiooni ja ärevust kaks korda sagedamini võrreldes kogu elanikkonnaga.

  Samal ajal esinevad vaimsed ja füüsilised tervisehäired võivad halvendada elukvaliteeti ning pikendada haiguse kestust ja põhjustada halvemaid ravitulemusi, oluliselt häirides ka töövõimet.

  Kuidas on kehaline ja vaimne tervis seotud?

  Muutused füsioloogilistes ja emotsionaalsetes protsessides, ka sotsiaalsed tegurid (nagu sissetulek, elukoht) mõjutavad inimest tervikuna. Teisisõnu võib öelda, et meie bioloogilise keha iseärasused (sh kehalised haigused) ja sotsiaalsete tegurite mõju meie tervisele ja erinevate tervisehäirete kulule ning vähenenud võime nende teguritega aktiivselt kohaneda võivad suurendada vaimsete ja kehaliste vaevuste samaaegse tekke ja püsivuse tõenäosust.

  Psüühikahäiretega inimestel võib tekkida mitmeid kehalisi sümptomeid, mis tulenevad nii haigusest endast kui ka ravi tulemuse või kõrvaltoimena. Vaimse tervise häired võivad muuta hormonaalset tasakaalu ja unetsükleid, ja kui veel lisada asjaolu, et paljude psühhotroopsete ravimite kõrvaltoimeteks võivad olla erinevad kehalised ilmingud nagu kehakaalu tõus, seedehäired, südame rütmihäired - suurendab kõik see lõpuks veelgi kehaliste probleemide koormat.

  Vaimse tervise häire võib mõjutada sotsiaalseid ja kognitiivseid funktsioone ning vähendada energiataset, mis võib negatiivselt mõjutada inimese valmidust elada tervislikult, võib kaduda motivatsioon hoolitseda oma tervise eest. Selle tulemusena võivad tekkida ebatervislikud toitumis- ja magamisharjumused, kehakaalu tõus, inimene võib hakata suitsetama, tarvitama alkoholi või muid mõnuaineid, mis soodustab aga olemasolevate kehaliste kui vaimsete probleemide süvenemist veelgi.

  Mõni krooniline kehaline haigus võib põhjustada näiteks aga veresuhkru tõusu ja vereringehäireid, mis võivad omakorda mõjutada peaaju tööd.

  On mõningaid tõendeid selle kohta, et mida raskem on krooniline kehaline haigus, seda tõenäolisemalt kogeb inimene ka vaimse tervise probleeme, mis on tingitud muuhulgas ka erinevatest uutest takistustest sotsialiseerumisel, töötamisel - näiteks kaob inimesel kindlustunne homse päeva suhtes, sh tekivad ärevus ja hirmud, mis on seotud töö või eluaseme kaotamisega.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2021/02/16/krooniline-haigus-ja-vaimne-tervis
  Made on
  Tilda