Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Mis on insuliiniresistentsus?

  Insuliiniresistentsus
  Kõrge veresuhkur, kolesterool, vererõhk, ülekaal, polütsüstiliste munasarjade sündroom, rasvmaks ja isegi vähk võivad olla kõik tingitud kõrgenenud veresuhkru ja insuliini tasemest. Iga 5. inimene kannatab halvenenud insuliinitundlikkuse all. Kas oled nende seas?

  Insuliin on hormoon, mida toodab kõhunääre vastusena suhkru ja süsivesikute tarbimisele, et glükoosi verest kiiresti eemaldada ja suunata energiat vajavatesse organitesse - peamiselt lihastesse, peaajju ja maksa. Isegi väikestes kogustes regulaarne suhkrurikka toidu tarbimine (sealhulgas nn tervislikud süsivesikud - riis, pasta, teraviljad, nisutooted ja küpsetised, kuivatatud ja magusad puuviljad, mahlad ja karastusjoogid (mis võivad sisaldada ka palju fruktoosi)), kohukesed, magusad jogurtid), samuti taimeõlide kasutamine (välja arvatud oliiv- ja kookosõli), sagedased toidukorrad ja vahepalad soodustavad insuliini liigtootmist kõhunäärme poolt ning samuti väheneb insuliinivaba aeg lühikeste pauside tõttu söögikordade vahel.

  See toob kaasa seda, et rakud, mis vajavad glükoosi ja on insuliini toime suhtes tundlikud, hakkavad liigse insuliini kogusega veres ära harjuma ega reageeri enam tavapärasele insuliini kontsentratsioonile, seetõttu toodab keha üha rohkem insuliini, et glükoosi vägisi rakkudesse suunata. Kõrge insuliinitase stimuleerib rasvarakke tarbima rohkem glükoosi ja tootma rohkem rasva. Selline rasv ladestub elundite vahele ja seda nimetatakse vistseraalseks rasvaks, mis on inimestele kõige ohtlikum - see toodab põletikulisi aineid, mis aitavad kaasa erinevate haiguste tekkele. See on ka põhjuseks, miks te alla võtta ei suuda.

  Lisaks stimuleerib kõrge insuliin söögiisu.

  Insuliiniresistentsust esineb:
  • 19% normaalkaalulistest,
  • 37% ülekaalulistest,
  • 40-70% rasvunud inimestest ja
  • 20% II tüüpi diabeediga inimestest.

  Insuliiniresistentsus võib kulgeda aastaid, ilma, et patsient sellele olulist tähelepanu pööraks. See seisund ei põhjusta tavaliselt spetsiifilisi ja märgatavaid sümptomeid, seetõttu on oluline ennetus - regulaarsed tervisekontrollid ja vereanalüüsid.

  Insuliiniresistentsust on seostatud:
  • ülekaalulisuse ja metaboolse sündroomiga,
  • diabeedieelse seisundi ja II tüüpi diabeediga,
  • polütsüstiliste munasarjade sündroomiga (meessuguhormoonide tase on kõrgenenud, menstruatsioon on ebaregulaarne või puudub, esinevad munasarjatsüstid, rasvumine, akne, juuste väljalangemine ning liigne karvakasv näol ja kehal),
  • depressiivse häirega,
  • vähktõvega (insuliiniresistentsust on seostatud suurenenud soole-, emaka-, kõhunäärme- ja rinnavähi vähi tekkeriskiga),
  • südame- ja veresoonkonnahaigustega ja
  • Alzheimeri tõvega.

  Kontrollige, kas teil on kalduvust insuliiniresistentsusele - jagage oma vööümbermõõt sentimeetrites pikkusega sentimeetrites. Vööümbermõõdu ja pikkuse suhe alla 0,5 näitab head insuliinitundlikkust, suurem kui 0,5 aga insuliinitundlikkuse halvenemist ehk kalduvust insuliiniresistentsusele.

  Kuidas insuliiniresistentsust diagnoositakse?
  Tavaliselt mõõdavad arstid ainult tühja kõhu veresuhkrut või glükohemoglobiini, kuid sellest ei piisa insuliiniresistentsuse diagnoosimiseks. Järgnevalt toome välja kõik testid, mis on vajalikud insuliiniresistentsuse diagnoosimiseks.
  • Kahetunnine glükoositaluvuse test koos korduva insuliini mõõtmisega või KRAFT-testiga. Kõige kaasaegsem ja tundlikum test insuliiniresistentsuse määramiseks.

  • HOMA-IR indeks (insuliiniresistentsuse indeks) – mõõdab glükoosi ja insuliini taseme suhet tühja kõhuga. Normaalne HOMA-IR väärtus on väiksem kui 1. Indeksi väärtus üle 1,9 näitab varajast insuliiniresistentsust ja väärtus üle 2,9 tähistab juba olulist insuliiniresistentsust.

  • HbA1c (glükohemoglobiini) test – mõõdab keskmist veresuhkru taset viimase 3 kuu jooksul. HbA1c taset alla 5,7% peetakse normaalseks. HbA1c tase 5,7–6,4% näitab diabeedieelset seisundit. HbA1c tase, mis on võrdne või suurem kui 6,5%, on aluseks diabeedi diagnoosimisel. Oluline on, et HbA1c ideaalseks indikaatoriks peetakse vahemikku 4,7-5,0 – sellel tasemel toimub organismis minimaalne glükatsioon, s.t. minimaalne koekahjustus glükoosi poolt.

  • Paastuglükoosi test – mõõdab teie tühja kõhu veresuhkru taset (testi ajaks peate olema vähemalt 8 tundi söömata). Tühja kõhu veresuhkru taset alla 5,5 mmol/l peetakse normaalseks. Paastuglükoosi testi väärtus vahemikus 5,5–6,9 mmol/l viitab diabeedieelsele seisundile. Tase, mis on võrdne või suurem kui 7 mmol/l, on aluseks diabeedi diagnoosimisel.

  • Lipiidide paneel - testide rühm, mis mõõdab spetsiifilisi vere lipiide, nagu üldkolesterool, LDL-kolesterool, HDL-kolesterool ja triglütseriidid. Samuti uurib see ApoB ja ApoA1 taset.

  • Glükoosi mõõtmine CGM-monitoriga ööpäevaringselt 10 päeva jooksul on mugavaim viis jälgida veresuhkru kõikumist kogu päeva jooksul. Monitor mõõdab valutult veresuhkrut iga 5 minuti järel ja kuvab selle sinu telefoni ekraanile. Kõrge algtaseme veresuhkru tase, sagedased ja kõrged piigid ning vere glükoositaseme järsk langus võivad viidata insuliiniresistentsuse olemasolule.

  Kuidas saab insuliiniresistentsust ennetada ja ravida?
  • Kaalulangus madala süsivesikusisaldusega toitude ja vahelduva paastumise kombinatsiooniga. Seda strateegiat peetakse kõige tõhusamaks. Meie arstid koostavad teile individuaalse toitumiskava ja jälgivad teid kogu raviteekonna jooksul.
  • Füüsiline aktiivsus ja regulaarne treening. Uuringute kohaselt on treening efektiivne insuliinitaseme langetamisel ja insuliiniresistentsuse vähendamisel.
  • Piisav uni ja vaimse tervise toetamine. Lühemat und seostatakse kõrgema HOMA-IR indeksiga, mis on insuliiniresistentsuse peamine marker. Piisav uni aitab kaasa veresuhkru taseme normaliseerumisele.
  • Ravimite kasutamine, mis aitavad suurendada rakkude tundlikkust insuliini suhtes ja vähendada veresuhkru taset. Näiteks saame määrata selliseid ravimeid nagu Metformin, lisaks võivad mõnel juhul kasulikud olla toidulisandid nagu Gymnema sylvestre, berberiin, kaneeli ekstrakt jne, mis pärsivad söögiisu, alandavad veresuhkru taset ja parandavad rakkude tundlikkust insuliinile.
  NB! Soovitame enne ravimite ja toidulisandite kasutamist alati konsulteerida arstiga.

  Ja pidage meeles - teie tervis on teie kätes!
  ---

  Juba 22.04.2023 toimub meie veebiseminar teemal "INSULIINIRESISTENTSUS: millest arstid ei räägi". Võta osa, saab olema huvitav!
  Registreerumine ja piletid: FIENTA.COM, otselink üritusele SIIN.


  Made on
  Tilda