Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Millal peaks putukahammustusega arsti vastuvõtule pöörduma?

  Muu
  Mesilased, herilased, sääsed ja teised putukad - nende nõelamisest ja hammustusest tingitud allergilised reaktsioonid on väga levinud. Need võivad eriti eelneva allergilise taustaga inimestel, väga tugevat reaktsiooni põhjustada, kuni anafülaktilise šoki ja isegi surmani välja - seda juhul, kui inimene saab nõelata näiteks kaela- või peapiirkonda.

  Putukahammustused ja nõelamised põhjustavad kergemal juhul paikset sügelust ning paistetust. Sel juhul võib kasutada paikselt jahutavaid kreeme või geele, nõrga hormooniga salvi (Hydrocortisone DAK), põletikuvastase ja rahustava toimega eeterlike õlide segusid (Carmolis tilgad) ja allergiavastaseid tablettravimeid (Loratadiin, Desloratadiin, Bilastiin, Ebastiin, Tsetirisiin jt).

  NB! Tõsisemal juhul, kui tekib hingamisraskus, kaela või näo piirkonna turse, teadvuse häire või tugev nõrkus, vajab inimene vältimatut abi. Neil, kes on teadlikud oma eelsoodumusest tugevatele allergilistele reaktsioonidele, peab olema alati kaasas adrenaliini ehk epinefriini lahus, millega kas inimene ise või tema lähedane saaks kiiresti teha lihasesisest süsti. Arsti käest võib paluda retsepti ka lihtsamini kasutatavale sama ravimi variandile - adrenaliinilahusega eeltäidetud “Epipen” süstlale. Siin aga tuleb silmas pidada, et tegemist on ainult näidustustel määratava ravimiga ning kui asi läks juba nii kaugele, et oli vaja teha süst, siis järgmise sammuna tuleb kohe kutsuda kiirabi või pöörduda EMOsse, sest Adrenaliini mõju ei kesta kaua ja kõriturse või muud eluohtlikud tervisehäired võivad mõne tunni pärast uuesti tekkida.

  Perearsti poole tuleb pöörduda siis, kui putukahammustusele või nõelamisele järgneb tugev reaktsioon. Arst uurib teid algul ise ja vajadusel võib suunata näiteks allergoloogi vastuvõtule, et tuvastada täpsemat allergia põhjust ja määrata ravi. Kergemad allergilised reaktsioonid, mis mööduvad ise või perearsti poolt määratud raviga, tavaliselt allergoloogi konsultatsiooni ei vaja.

  Putukahammustused beebidel ja väikelastel
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2020/05/11/putukahammustus-voib-nouda-valtimatut-abi
  Made on
  Tilda