Tere tulemast EMK kliiniku hariduskeskusesse

Pakume loenguid ja harivaid seminare tervislikust toitumisest, kehakaalu langetamisest, nooruslikkuse säilitamisest, unest, toidulisandite kasutamisest, uuringute ja laboratoorsete testide tulemuste tõlgendamisest ja paljudel teistel teemadel.

Meie blogist leiate videosid ja artikleid erinevatel tervisega seotud teemadel.

Meie artiklid

  Vaadake neid ja muid meie videosid YouTube'is
  © EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
      Клиника Профилактической медицины 2022
      Preventive Medicine Clinic 2022
  Kontakt
  info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
  +37255651677

  OÜ MediArte
  Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
  Reg.N 12709264
  Swedbank EE272200221060543085
  Tegevusluba L05498


  Blogi

  Lihashaiguste ABC

  Muu
  Lihashaigused esinevad kõigis vanuserühmades ja võivad põhjustada tõsiseid vaevusi. Nende potentsiaalselt invaliidistav mõju on eriti tugev laste ja noorukite puhul. Mõned lihashaigused alluvad hästi nii medikamentoossele kui taastusravile, teisi aga veel kahjuks pole võimalik välja ravida.

  Lihashaiguste tüübid

  Lihashaigustel on palju erinevaid vorme, millel on erinevad põhjused ja sümptomid ning mis nõuavad erinevat ravi. Neid saab jagada kahte suurde kategooriasse.

  Geneetilised

  Need on seotud geenihäirega. Geneetilised lihashaigused hõlmavad paljusid haigusi, millest tuntuimad on lihasdüstroofiad. Muude geneetiliste lihashaiguste hulka kuuluvad kaasasündinud müopaatiad, metaboolsed müopaatiad, mitokondriaalsed haigused ja perioodilised halvatused (paralüüsid).

  Mittegeneetilised

  Lihashaigused, mis ei ole geneetilised, on samuti mitmekesised. Neist olulisemad on põletikulised lihashaigused, mille puhul keha enda immuunsüsteem kahjustab lihaseid. Üks tuntuimad immuunvahendatud haigusi on müasteenia ehk myasthenia gravis. Muud mittegeneetilised lihashaigused võivad olla tingitud ravimitest või hormonaalsetest häiretest.

  Lihashaiguste sümptomid

  Esmane sümptom on nõrkus, mis on tavaliselt progresseeruv, kahepoolne ja hõlmab sageli kehatüve lähedal asuvaid lihaseid, st puusa- ja õlalihaseid. Muude sümptomite hulka kuuluvad:

  ● raskused kõndimisel või jooksmisel, trepist üles käimisel ja/või istumisest püsti tõusmisel

  ● raskused raskete asjade kandmisel, tõstmisel

  ● imikutel ja väikelastel võib see nõrkus väljenduda üldise lihastoonuse alanemise ja hilinenud püsti tõusmise ja kõndimise algusega

  Jäseme pikaajaline nõrkus võib põhjustada kaasuvaid tüsistusi nagu liigeste liikuvuse vähenemine (kontraktuurid), selgroo kõverdumine (skolioos), jalgade paistetus, lamatised.

  Üsna sageli on üldine nõrkus seotud kiire lihaste väsimisega. Kuigi lihashaiguste korral võivad tekkida lihasvalu ja -krambid, on need sümptomid sagedamini tingitud muudest põhjustest, näiteks lihaspingest.
  Loe rohkem Virtuaalkliiniku lehelt: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2022/04/26/lihashaigused-voivad-tuua-tosised-vaevused
  Made on
  Tilda