Mis on erütrotsüütide settekiirus (ESR)?

Erütrotsüütide settekiirus on vereanalüüs, mis kontrollib kroonilise põletiku olemasolu. Seda kasutatakse sageli ka haigusprotsessi aktiivsuse indikaatorina, kuna mõningate haiguste puhul settivad erütrotsüüdid kapillaarides kiiremini ja see on mõõdetav vereanalüüsi abil. Erütrotsüütide settekiiruse analüüs ei sobi sümptomiteta inimeste testimiseks, kuna selle väärtuse tõusu taga võib olla mitmeid ka haigustega mitte seotud põhjuseid (sh vanus ja rasedus).

Millised seisundid võivad olla erütrotsüütide settekiiruse kõrgenenud väärtuse taga?

REUMAATILINE POLÜMÜALGIA

 • Reumaatiline polümüalgia on põletikuline haigus, mis mõjutab 50 aastaseid ja vanemaid inimesi. See põhjustab kaela-, õla, reie- ja puusalihaste valulikkust ja hommikust jäikust. Samuti võib hiljem lisanduda ka liigeste valulikkus, väsimus ja väike palavik. Erütrotsüütide settekiiruse analüüsi kasutatakse reumaatiliste haiguste diagnoosi kinnitamisel või ümberlükkamisel.

HIIDRAKULINE ARTERIIT EHK OIMUARTERIPÕLETIK

 • Oimuarteripõletikku iseloomustab oimuarteri seina paksenemine (ja seetõttu ka veresoone valendiku ahenemine), mille tagajärjel väheneb verevool arteris. See võib tabada ka teisi artereid ning selle varajased sümptomid sarnanevad gripitunnustega (peavalu, hellus oimupiirkonnas, hägus nägemine/kahelinägemine, väike palavik, iiveldustunne). Kuna haigus võib tüsistuda silmapõhja veresoonte põletikuks, mille tagajärjel võib jääda pimedaks, siis on väga oluline õigeaegne ravi. Kõrge ESR väärtus võib viidata oimuarteripõletikule, kuid madalam väärtus ei pruugi seda välistada, seetõttu on seisundi diagnoosimiseks vajalikud lisauuringud.

SÜDAMEHAIGUSED

 • Kõrgenenud erütrotsüütide settekiirus võib viidata ka südamehaiguste tekke (näiteks südamepuudulikkuse, südamelihaseinfarkti või ateroskleroosi) kõrgenenud riskile.

PAHALOOMULISED KASVAJAD

 • Erütrotsüütide settekiiruse analüüs võimaldab kinnitada või ümber lükata pahaloomuste kasvajate kahtlust.

REUMATOIDARTRIIT
 • Reumatoidartriit ehk reumatoidne liigesepõletik on süsteemne sidekoehaigus, mille puhul tekib organismis autoimmuunne (ehk organismi enda vastu suunatud) reaktsioon. See põhjustab liigestes põletikku, valu, jäikust, kuumamist ja turset, samuti on haiguse sümptomiteks palavik, väsimus, isutus ja halb enesetunne. Kõrgenenud erütrotsüütide settekiirus võib viidata reumatoidartriiti ägenemisele.

LUUDE AINEVAHETUSE HÄIRUMINE JA PÕLETIKUD
 • Erütrotsüütide settekiiruse määramisega on võimalik tuvastada luude ainevahetuse häirumist, samuti võib settekiiruse tase üle 70mm/h täiskasvanutel ja üle 12mm/h lastel viidata luuinfektsioonidele. Luu ainevahetuse häirumise ja luupõletike diagnoosi kinnitamiseks on vajalikud lisauuringud.

SIRPRAKULINE ANEEMIA

 • Sirprakuline aneemia on pärilik haigus, mille riskirühmas on pea eranditult mustanahalised inimesed. Haiguse korral on erütrotsüüdid poolkuukujulised ja neil on jäigem membraan, mistõttu ei pääse nad väiksematesse veresoontesse ning ummistavad veresoonevalendiku. Kuna nad pole nii elastsed, purunevad nad vereringes kiiresti ning seetõttu peab organism erütrotsüüte pidevalt juurde tootma. Oma kuju ja omaduste tõttu ei suuda need organismi piisavalt hapnikuga varustada, põhjustades seetõttu verevarustuse häireid nt põrnas, maksas, kopsudes, luudes, ajus, neerudes ja silma võrkkestas. Erütrotsüütide settekiiruse analüüs võimaldab haiguse kulgu jälgida - kui haigete analüüsi väärtus ületab 20mm/h, võib see viidata infektsioonile või peagi tekkivale valuepisoodile.

SÜSTEEMNE ERÜTEMATOOSNE LUUPUS

 • Süsteemne erütematoosne luupus on immuunsüsteemi poolt põhjustatud krooniline põletikuline sidekoe- ja veresoonte haigus. See võib põhjustada probleeme liigeseste, närvisüsteemi, neerude, naha, südame ja kopsudega, samuti soodustada peavalude, epilepsia ja psühhooside teket. Haigus kulgeb ägenemiste ja remissioonidega (vaibumistega). Erütrotsüütide settekiiruse analüüs aitab ebamääraste kaebuste korral hinnata edasiste uuringute vajadust.

HAAVANDILINE JÄMESOOLEPÕLETIK EHK KOLIIT

 • Haavandiline koliit ehk haavandiline jämesoolepõletik on krooniline põletikuline soolehaigus, mille sümptomiteks on krooniline kõhulahtisus, heleda vere eritumine väljaheitega ja kõhuvalud, samuti palavik, väsimus ja kõhnumine. Kuigi haigust diagnoositakse biopsia ja väljaheiteuuringu abil, siis aitab erütrotsüütide settekiiruse analüüs hinnata infektsiooni ulatust.

SUBAKUUTNE TÜREOIDIIT

 • Subakuutne ehk alaäge türeoidiit on viirushaigus, millele eelneb hingamisteede viirusinfektsioon (nohu, köha). Haigus põhjustab valu kilpnäärme piirkonnas, palaviku tõusu ja väsimust. Haigust diagnoositakse sümptomaatika ja iseloomuliku kõrgenenud erütrotsüütide settekiiruse (üle 50mm/h) põhjal.

MUUD HAIGUSSEISUNDID

 • Kõrgemat erütrotsüütide settekiiruse väärtust võib seostada ka kognitiivsete võimete vähenemise, skisofreenia ja muude krooniliste haigustega, aga nende diagnooside kinnitamiseks on vajalikud lisauuringud.

Selleks, et oma tervise eest õigeaegselt hoolt kanda, oleks vajalik käia regulaarsetes tervisekontrollides ning anda ka (vere)analüüse. Analüüsitulemuste kõrvalekallete (nt erütrotsüütide settekiiruse tõusu) puhul tuleb pöörduda arsti

vastuvõtule, et ennetada põletike ja erinevate krooniliste haiguste teket.

Millised tegurid võivad organismis tekitada põletikku?

Kõrgenenud fibrinogeeni tase

Fibrinogeen on maksas sünteesitav nn ägeda faasi valk. Fibrinogeeni tõusnud tase on tromboosi riskifaktoriks, kuna kõrgenenud fibrinogeeni toimel kleepuvad erütrotsüüdid kergesti kokku. Fibrinogeeni taseme tõus esineb põletikuliste protsesside, traumade ja kasvajate korral, raseduse lõpus ning suukaudsete kontratseptiivide kasutamise puhul. Fibrinogeeni taset võivad tõsta ka kõrge raua-, suhkru- ja kofeiinisisaldusega dieedid.


Kõrgenenud triglütseriidide tase

Kõrgenenud kolesterooli ja triglütseriidide tase veres tõstab oluliselt põletiku riski. Triglütseriidide taseme tõusu korral on ka erütrotsüütide settekiirus kõrgem. Kolesterooli ja triglütseriidide taset veres tõstavad suhkru- ja süsivesikurikkad dieedid, samuti vähene liikumine.


Suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine

Uuringute kohaselt tõstab suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine ligi pooltel naistel erütrotsüütide settekiirust normist kõrgemaks.

Alkoholi tarbimine

Alkoholi kuritarvitavatel inimestel on erütrotsüütide settekiirus normist kõvasti kõrgem, kuna alkoholi tarvitamine tõstab organismis kroonilise põletiku taset.Suitsetamine

Suitsetamine toodab vabu radikaale, mis suurendavad ägeda faasi valkude (nagu fibrinogeeni) tootmist, mis põhjustab organismis põletikulisi protsesse ja seeläbi ka erütrotsüütide settekiiruse tõusu.Immunoglobuliinide manustamine

Uuringud on näidanud, et suurtes annustes immunoglobuliini manustamine tõstab Kawasaki tõvega või muu autoimmuunse haigusega inimestel oluliselt erütrotsüütide settekiirust.Mille abil on võimalik erütrotsüütide settekiirust vähendada?

 • Haiguste ennetus ja tervislik eluviis

  Tervislik eluviis, haiguste ennetus ja regulaarne tervisekontroll aitab õigeaegselt reageerida võimalikele tekkivatele terviseprobleemidele ning kaitsta organismi põletike eest.

 • Füüsiline aktiivsus
  Kerge või mõõdukas füüsiline aktiivsus vähendab organismis põletikulisi protsesse ning langetab erütrotsüütide settekiirust.
 • Tervislik toitumine ja vajadusel tõenduspõhine dieet
  Erütrotsüütide settekiirust vähendavad näiteks gluteenivaba dieet, taimetoitlus ning vahelduvpaastumine, samuti on märgatud kalaõli, A ja E vitamiini mõju settekiiruse vähenemisele.
 • Kaalulangus

  Kontrollitud kaalulangus ülekaalu korral aitab langetada erütrotsüütide settekiirust.

Soovides erütrotsüütide settekiirust vähendada toitumise abil, tuleb kindlasti konsulteerida litsenseeritud spetsialistiga, kes lähtudes teie tervislikust seisundist, soovidest ja võimalustest valib koos teiega välja just teile sobiva dieedi.

Pakume igale kliendile personaalset lähenemist ning esmaklassilist spetsialistide meeskonda

Meie meeskonnas on kogenud ja oma ala parimad spetsialistid, kelle sooviks on aidata igat klienti, lähtuvalt just tema soovidest, vajadustest ning kaebustest.

 • Arst
 • Dietoloog
 • Massöör
 • Psühholoog
 • Hüpnoterapeut
 • Coach

Enne või pärast hüpnoosi seanssi võite tulla põhjalikumale konsultatsioonile arstiga, kes aitab teil määrata eesmärgid ja leida neile optimaalse lahenduse.

Teekond terviseni algab siit.
© EnnetusMeditsiini Kliinik 2022
    Клиника Профилактической медицины 2022
    Preventive Medicine Clinic 2022
Kontakt
info@ennetusmeditsiinikliinik.ee
+37255651677

OÜ MediArte
Lastekodu 15-72, 10113, Tallinn
Reg.N 12709264
Swedbank EE272200221060543085
Tegevusluba L05498


Made on
Tilda